Montaż zamka do drzwi – poradnik krok po kroku

Zamki do drzwi są jednym z najważniejszych detali bezpieczeństwa w domu bądź mieszkaniu. Służą one do zabezpieczenia przed niechcianymi gośćmi a także do ochrony mienia. Występuje co niemiara rozmaitych wariantów zatrzasków do drzwi, które różnią się między sobą stopniem zabezpieczenia, ceną ale także funkcjonalnością.

Najprostszym gatunkiem zamków jest zamek wpuszczany, który składa się z klucza a także zamka zamontowanego wewnątrz drzwi. Jest to najtańsza i najprostsza odmiana asekuracji, niemniej jednak nie jest ona zbytnio skuteczna w przypadku próby włamania.

Innym rodzajem zamków jest zamek kluczowy, który składa się z klucza ale również zamka zamontowanego na zewnątrz drzwi. Jest to w wyższym stopniu skuteczne zabezpieczenie aniżeli zamek wpuszczany, dlatego że drzwi powinny być otwierane za pomocą klucza z zewnątrz.

Zamki szyfrowe to kolejna możliwość dla asekurowania drzwi. Są one zamontowane na zewnątrz drzwi i mogą być otwierane przy użyciu szyfru bądź karty zbliżeniowej. Są one bardziej efektywne niż zamki kluczowe, bowiem nie trzeba posiadać fizycznego klucza.

Zamki elektroniczne to najnowocześniejsza postać ubezpieczenia drzwi. Są one odblokowane dzięki kodu czy też karty zbliżeniowej, ale również mogą być zsynchronizowane z komórką bądź programem na telefonie. Są one niezmiernie efektywne i użyteczne, jednak są także droższe niż pozostałe rodzaje zamków.

Ponadto, powinno się także zwrócić uwagę na typ drzwi, na jakich zamek będzie zamontowany. Niektóre zamki mogą być montowane jedynie na drzwiach drewnianych, inne tylko na drzwiach metalowych.

W wypadku drzwi wejściowych do budynku czy też mieszkania, ważne jest, żeby wyselekcjonować zamek o stosownym stopniu ochronienia, tak żeby zagwarantować perfekcyjne bezpieczeństwo mieszkańcom i ich mieniu. W wypadku drzwi wewnętrznych, dobór zamka może być mniej rygorystyczny, jednak nadal ważne jest, ażeby wyselekcjonować zamek spełniający osobiste wymagania.

Na rynku osiągalne są dodatkowo zamki antywłamaniowe, które mają specjalne zabezpieczenia przed próbami włamania. Są one na ogół droższe niż typowe zamki, jednak zwiększają poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu.

Warto pamiętać, że niezależnie od typu zamka, ważne jest prawidłowe jego zabezpieczenie i nadzorowanie jego stanu technicznego, żeby umożliwić jego prawidłowe działanie w razie potrzeby.

Kolejnym ważnym krokiem przy doborze zamka jest wariant mechanizmu zamka. Występują trzy główne rodzaje mechanizmów: jednoramienny, dwuramienny a także trzyramienny.

Zamek jednoramienny ma jeden rygiel, który jest odpowiedzialny za blokowanie drzwi. Jest to najprostszy i najtańszy rodzaj zamka, chociaż nie jest on zbyt wydajny w przypadku próby włamania.

Zamek dwuramienny ma dwa rygle, które klinują drzwi na dwa różne warianty. Jest to bardziej sprawne zabezpieczenie niż zamek jednoramienny, aczkolwiek jest także droższy.

Zamek trzyramienny ma trzy rygle, które klinują drzwi na trzy różne poziomy. Jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie, chociaż jest dodatkowo najdroższe.

Nie licząc typu zamka, ważne jest także, żeby zwrócić uwagę na jego wersję bezpieczeństwa. Istnieją trzy nadrzędne odmiany zamków: klasa 3, klasa 4 i klasa 5. Klasa 3 oznacza niski stopień ochrony, klasa 4 oznacza średni poziom bezpieczeństwa, natomiast klasa 5 oznacza wysoki poziom bezpieczeństwa.

Krótko mówiąc, selekcja właściwego zamka do drzwi jest kluczowym tematem zabezpieczenia mienia ale również bezpieczeństwa mieszkańców. Należy dokładnie zbadać swoje wymagania i upodobania, ale też wziąć pod uwagę budżet ale również typ drzwi, na których zamek ma być zamontowany. Powinno się także zwrócić uwagę na wariant mechanizmu zamka oraz jego kategorię bezpieczeństwa, żeby zagwarantować właściwy stopień zabezpieczenia.